Den řemesel v baťovském areálu 30. 9. 2016

5. 10. 2016 - Mgr. Zdeňka Štěpánová

Žákům základních škol se otevřely firmy působící v oblasti strojírenství, gumárenství a plastikářství. Představily jim moderní výrobní procesy, pracovní prostředí a moderní strojírenskou výrobu. Firmy, které se do akce zapojily, se inspirovaly myšlenkou „Od hry k řemeslu“ a svou činnost představily letos velmi hravě, formou her, soutěží a tvoření.

Žáci 8. a 9. tříd tak měli jedinečnou možnost prohlédnout si prostory firem GENICZECH – M, KONFORM – PLASTIC, FLOW TECH, KOVÁRNY VIVA, ZPS - FRÉZOVACÍ NÁSTOJE a MITAS. V prostorách 53. budovy, sídle firmy GENICZECH – M, vznikl Miniveletrh, kde se představily i společnosti GREINER PACKAGING, PROMENS, CONTINENTAL BARUM, SPUR, MITAS a ZPS-FRÉZOVACÍ NÁSTROJE. Představily se také Střední průmyslové školy Otrokovice a Vsetín.

Naše základní škola dle harmonogramu zaslaného koordinátorkou projektu paní Radkou Haškovou začala prezentací firmy KONFORM PLASTIK s.r.o. se sídlem ve 46. budově Baťových závodů. Tato firma vyrábí vstřikovací formy a je dodavatelem plastových dílů interiérů do všech evropských automobilů. Před přesunem do výroby byli žáci seznámeni s bezpečnostními pravidly, organizací prohlídky a zhlédli 10minutový spot představující postup výroby, výrobky firmy a jejich využití v praxi. Poté následovala prohlídka samotné výroby. Po opuštění areálu firmy KONFORM PLASTIK s.r.o. jsme se přesunuli do 71. budovy Baťových závodů, kde sídlí firma ZPS - FRÉZOVACÍ NÁSTROJE a.s. Zde jsme se seznámili s výrobou fréz z klasických rychlořezných ocelí a rychlořezných ocelí vyrobených pomocí práškové metalurgie. Předvedli nám, jak se provádí tepelné zpracování kovů.

Na závěr dopoledne jsme se přesunuli do areálu firmy GENICZECH - M, spol. s r. o. Zde byly pro žáky připraveny soutěže, kde se ukázala jejich rychlost a zručnost.  Prohlédli jsme si prezentaci dalších firem a středních škol a učilišť Zlínského kraje, které s uvedenými firmami spolupracují a kde lze představené obory studovat. Někteří z chlapců si vyzkoušeli jízdu na simulátoru FORMULE STUDENT z VUT Brno.