Přírodovědný klokan 2016

14. 12. 2016 - Vladimír Bělín

Ve středu 12. října 2016 se konala na naší škole soutěž „Přírodovědný klokan“, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, ve spolupráci s Pedagogickou fakultou ÚP v Olomouci. Cílem soutěže je vzbudit zájem žáků o technické a přírodovědné obory.

V letošním školním roce už proběhl devátý ročník této zajímavé soutěže. Průběh soutěže je obdobný jako u dobře známého a zavedeného „Matematického klokana“. Soutěžní kategorie jsou dvě - Kadet (8. - 9. třída ZŠ) a Junior (I. - II. ročník SŠ). V každé kategorii je zadán soutěžícím jednorázový test, který obsahuje 24 úloh, přičemž si pak vybírají jednu správnou odpověď z pěti nabízených možností. Na řešení mají 40 minut čistého času. V kategorii Kadet soutěží žáci 8. a 9. tříd ZŠ a studenti tercie a kvarty osmiletých gymnázií.

Každý soutěžící v obou kategoriích vstupuje do soutěže s 24 body, úlohy jsou rozděleny do tří skupin podle bodování (úlohy za 3, 4 a 5 bodů) a za každou správně zodpovězenou otázku získá soutěžící příslušný počet bodů (3, 4 nebo 5). Za každou neřešenou úlohu nezíská ani neztratí žádný bod (0 bodů) a za každou špatně zodpovězenou úlohu se nepřičítá žádný bod, ale naopak se l bod odečítá. Celkem může každý soutěžící získat 120 bodů. Soutěžící odpovídají na „kartu odpovědí" zatržením nejvýše jedné z nabízených možností a při řešení není dovoleno užívat kalkulačky, tabulky ani žádnou jinou literaturu.

Soutěže se na naší škole zúčastnilo celkem 66 vybraných žáků osmých a devátých ročníků.

Nejlepšího výsledku dosáhla Eliška Rafajová z IX. B, která získala 68 bodů. Druhé místo obsadila Michaela Esterková z IX. B, se součtem 65 bodů a třetí byl Jakub Ševců z IX. B, který získal také 65 bodů.

Tabulka nejlepších deseti účastníků soutěže v naší škole

Jméno a příjmení

10

Nicola Škrabanová

53

V rámci Zlínského okresu se této soutěže zúčastnilo celkem 948 žáků a dosáhli průměrného výsledku 45,02 bodů. V rámci Zlínského kraje se této soutěže zúčastnilo celkem 1 411 žáků a dosáhli průměrného výsledku 44,98 bodů. V rámci celé České republiky se této soutěže zúčastnilo celkem 40 433 žáků a dosáhli průměrného výsledku 44 bodů. V našem školním kole 26 žáků dosáhlo lepšího výsledku, než byl okresní, krajský a celostátní průměr. Je to slušný výsledek a patří jim naše poděkování a blahopřání.

Za pomoc při organizaci a průběhu celé soutěže patří také velké poděkování paní učitelce Věře Janské, Radce Štěpánkové, Růženě Krupičkové, Janu Nahodilovi a Rostislavu Šarmanovi.

Všem úspěšným řešitelům ještě jednou blahopřejeme a všichni účastníci také dostanou osvědčení o účasti v této bezesporu zajímavé soutěži, podepsané ředitelem školy a hlavním organizátorem soutěže na naší škole. Nejlepší pak alespoň sladkou odměnu.