Podzimní dějepisné akce

30. 11. 2016 - Mgr. Jana Kořenová

Letošní podzim byl bohatý na akce s dějepisným zaměřením.

Na druhém stupni se konalo školní kolo dějepisné olympiády, letos na téma Marie Terezie – žena, matka, panovnice aneb Habsburkové 18. století.  Potěšil nás velký zájem z řad žáků o tuto soutěž – účastnilo se jich 48. Soutěž je sice určena hlavně žákům osmého a devátého ročníku, ale přišli si ji vyzkoušet i šesťáci a sedmáci. Někteří z nich se dokonce umístili v první desítce. Na stupních vítězů se umístili tito žáci:

3. místo: Tereza Kapustová (7.A) a Michaela Esterková (9.B)

2. místo: Lukáš Vinklárek (9.B)

1. místo: Barbora Pišová (9.A)

Pro žáky devátého ročníku jsme zorganizovali projekt s názvem Měsíc filmu na školách, který každoročně pořádá organizace Člověk v tísni. Tentokrát se nabízené filmy týkaly emigrace Čechů ve 20. století. V obou devátých třídách proběhlo promítání dokumentu s názvem Příběhy železné opony: Opona dokořán. Po skončení filmu si žáci vyslechli příběh pana Petra Bouce, který v osmdesátých letech emigroval přes Jugoslávii a Rakousko do USA a měli také možnost ptát se ho na dojmy z emigrace. Další neméně vydařená dějepisná akce proběhla ve slušovické sokolovně. Všichni žáci druhého stupně se zde seznámili s osobností Sira Nicholase Wintona, který těsně před vypuknutím druhé světové války organizoval transporty ohrožených dětí do Velké Británie a jejich umísťování do britských rodin. Napřed jsme shlédli dokument s názvem Síla lidskosti o Nicholasi Wintonovi a celé záchranné akci a pak následovala beseda s panem Zdeňkem Tulisem ze Spolku Nicholase Wintona. Celá akce byla velmi dojemná a poutavá. Příklad Sira Nicholase Wintona je vzorem, který by neměl být nikdy zapomenut.