Soutěž v recitaci

10. 2. 2017 - Mgr. Eva Hozíková

Tak jako každým rokem v tuto dobu je za námi opět další školní kolo recitační soutěže.

Žáci si vždy sami či po případné konzultaci s vyučujícími volí básnický či prozaický text, který se snaží co nejlépe  interpretovat před porotou složenou z učitelů českého jazyka. Letošní ročník se setkal s velkým zájmem zejména u žáků šestých a sedmých ročníků, kteří soutěžili v kategorii mladších žáků. Mezi osmáky a deváťáky zase převládali ti, kteří už mají zkušenosti z minulých let, a to nejen z kol školních, ale někteří i z okrskových či okresních.

Žánrové rozpětí bylo i letos velmi široké. Nejčastěji si  recitátoři volili již prověřené texty Jiřího Žáčka, nechyběly ani básně Jiřího Wolkera či autora nejslavnějšího – Jaroslava Seiferta. Někteří žáci naopak příjemně překvapili výběrem méně známých či začínajících autorů. Ale protože vyhrát mohou jen někteří, ze všech devatenácti účastníků této soutěže nakonec vzešli následující vítězové:  M. Vrlová, D. Ronzová a V. Zlámalová z šestého ročníku v mladší kategorii, žákyně osmých tříd L. Škrabanová, T. Šaurová a K. Nevrlá pak v kategorii starších žáků. První dvě jmenované z každé kategorie zároveň postupují do okrskového kola, které pořádá každoročně na konci února  Městská knihovna Luhačovice. Děvčatům držíme palce, aby se jim dařilo i nadále stejně jako ve školním kole.