Exkurze do zázemí Městského divadla Zlín

29. 3. 2017 - Mgr. Radka Štěpánková

Město Zlín patří mezi několik málo měst, které mají vlastní divadelní scénu  se stálým hereckým souborem. Městské divadlo bylo založeno před 50 lety a začínala v něm řada herců, které známe z filmů či televize. Byl to např. Jan Líbíček, Miroslav Moravec, Stanislav Tříska, známý z filmové trilogie Slunce, seno, Oto Šimánek, kterého všichni známe jako Pana Tau, či Petra Hřebíčková.

Většina z nás zná divadlo pouze z hlediště, tedy z pozice diváka. Vidíme dokonalý výsledek v podobě kostýmů, kulis, rekvizit, líčení herců, osvětlení, hudby a hereckých výkonů. Ale kolik času, práce, trpělivosti, dovedností a úsilí tomu předchází, si jen těžko dovedeme představit. Všechny přípravy na představení probíhají v zázemí divadla a právě do těchto prostor se vypravili žáci 8. a 9. ročníku, aby během hodiny a půl trvající exkurze poznali, jak funguje divadlo.

Paní Marcela Pospíšilová, pracující v propagaci divadla, byla fundovanou a odbornou průvodkyní, která žáky provedla hlavní i pomocnou budovou. První zastávkou byla stolařská a zámečnická dílna, ve které se vyrábějí kulisy dle návrhů scénografa. Poté následovala malírna, zde se kulisy malují, ale vyrábějí se i různé odlitky, sochy apod. V pánské a dámské krejčovně žáci viděli, jak podle návrhů kostýmního výtvarníka vznikají kostýmy a jak je obtížná a mravenčí práce při tvorbě zdobených historických kostýmů (právě se šijí  k muzikálu Noc na Karlštejně). Velmi poutavá byla zastávka v dílně modistky, protože žáci viděli, jak vznikají různé pokrývky hlavy a též si mohli některé sami na sobě vyzkoušet. Neméně zajímavá byla maskérna s množstvím paruk, příčesků, vousů a knírů a také sklad kostýmů zvaný fundus. Děti si prohlédly i hereckou šatnu a další divadelní scénu – Studio  Z. Poslední zastávkou bylo jeviště. Zde jsme stanuli na „prknech, co znamenají svět“ a žasli nad obrovským prostorem. Jak by ne, vždyť naše divadlo je druhé největší v republice a má rovněž druhé největší jeviště! Následovala prohlídka foyeru divadla, kterým exkurze končila.

Velké poděkování patří jak paní Marcele Pospíšilové, která naše žáky obohatila o mnoho nových a zajímavých informací, ale i samotným dětem, které byly pozorné soustředěné a svým slušným chováním ukázaly, že na takové akce rozhodně patří.