Exkurze ROSTRA Vizovice

4. 5. 2017 - Mgr. Zdeňka Štěpánová

Žáci 8. tříd se zájmem a předpokladem studia technických a strojírenských oborů navštívili 2. května 2017 výrobní prostory firmy ROSTRA s. r. o. Vizovice. Tato firma nám nabídla možnost seznámit se s jejich výrobním programem a rozšířit si tak obzory při volbě budoucího studia a povolání.

Hlavním předmětem činnosti firmy ROSTRA s. r. o. Vizovice je konstrukce a výroba nástrojů pro lisování plechových dílů, konstrukce a výroba přípravků, jednoúčelových strojů a jejich částí, upínacích přípravků pro výrobní linky, konstrukce a výroba vstřikovacích forem na plasty. Jejich výrobky nachází široké uplatnění v mnoha odvětvích, např. v automobilovém průmyslu, strojírenství, elektrotechnice, plastikářském průmyslu, telekomunikaci i zdravotnictví. Cílem této exkurze bylo seznámit žáky s možnostmi jejich uplatnění po ukončení studia technických a strojírenských oborů na středních nebo vysokých školách.

Exkurzi jme zahájili v administrativní budově, nás ve školící místnosti čekalo představení společnosti a jejího výrobního programu formou obrazové prezentace.  Vedoucí obchodního úseku Ing. Josef Šňupík žáky upozornil na význam exkurze pro volbu studia strojírenských oborů a na následnou možnost budoucího povolání v této společnosti. Mluvil také o podpoře dalšího vzdělávání a rozvíjení odbornosti na jednotlivých pracovních pozicích spojené s kariérním růstem. Před samotnou prohlídkou jednotlivých provozů nás poučil o bezpečnosti a chování v prostorách nástrojárny a lisovny a rozdal nám ochranné brýle a helmy. Poté se žáci rozdělili do dvou skupin a v doprovodu zaměstnanců společnosti se vydali na prohlídku.

Navštívili jsme pracoviště konstruktérů, technologů, kontroly kvality, nástrojárnu, lisovnu i sklady. Na každém ze středisek vedoucí zaměstnanec provedl odborný výklad, představil nám své pracoviště a jednotlivé pracovní pozice a odpověděl na naše dotazy. U 16tunového lisu se většina účastníků exkurze shodla na tom, že se budou raději učit a sedět v technologii nebo u konstruktérů u počítače, než celý den nečinně monitorovat práci obrovského stroje a poslouchat ten hluk.

Po návratu do školící místnosti jsme poděkovali za možnost návštěvy ve společnosti a také poskytnutí dopravy a připravili se na návrat zpět do Slušovic. Všichni účastníci obdrželi malý dárek jako upomínku na tuto exkurzi.