Přírodovědné soutěže

5. 6. 2017 - Vladimír Bělín

Přinášíme přehled přírodovědných soutěží, kterých se zúčastnili žáci naší školy.

Poznej a chraň – týmová soutěž pro žáky 6. a 7. ročníků (oblastní kolo)

V letošním školním roce jsme se zúčastnili oblastního kola této bezesporu zajímavé soutěže. 19. ročník této ekologické soutěže se konal 11. dubna 2017 v areálu Základní školy v Želechovicích. Ekologickou soutěž „Poznej a chraň“ organizuje Český svaz ochránců přírody Ekocentrum Čtyřlístek a je podporována Krajským úřadem Zlínského kraje. Vlastní soutěž obsahovala vědomostní test, doplňovačku a praktické poznávání přírodnin. Je určena pro tříčlenná družstva žáků 6. – 7. ročníků. Družstvo, ve složení Lucie Richterová  (7.B), Michal Dolanský (7.B) a David Adam (7.B), získalo 14.místo mezi 22 družstvy.

Biologická olympiáda – kategorie D (6. a 7. ročníky) – školní kolo

Na biologickou olympiádu kategorie D se přihlásila Lucie Richterová  (7.B), Michal Dolanský (7.B), David Adam (7.B) a Michal Pavlík (7.B). Vlastní soutěž byla zaměřena na téma „Detektivem v přírodě“. Součástí soutěže byla i příprava samostatného vstupního úkolu. Všichni si zvolili vstupní úkol na téma „Pobytová znamení“. Vlastní školní kolo se konalo počátkem února. První místo obsadil Michal Pavlík, druhé místo získali  společně Lucie Richterová a Michal Dolanský a třetí byl David Adam.

Biologická olympiáda – kategorie  C (8. a 9. ročníky) - školní a okresní kolo

Na biologickou olympiádu kategorie C se přihlásily Jana Krajčová (8.A) a Michaela Esterková (9.B). Součástí soutěže byla i příprava samostatného vstupního úkolu. Obě žákyně si vybraly vstupní úkol na téma „Pobytová znamení“. Samotná soutěž se konala 20. dubna v budově Gymnázia TGM a JŠ ve Zlíně. Vlastní soutěž obsahovala vědomostní test, poznávání přírodnin a laboratorní práci. Okresního kola se zúčastnilo celkem 40 žáků. Jana Krajčová obsadila 13. místo a Michaela Esterková 37. místo.

Ekologická olympiáda – krajské kolo (8. a 9. ročníky)

Na devátý ročník ekologické olympiádu se přihlásily Michaela Esterková (9.B) a Vendula Štachová (9.B). Součástí soutěže byla i příprava samostatného vstupního úkolu. V letošním roce bylo zvoleno téma „Chráněné a ohrožené druhy v okolí mého bydliště nebo školy“. Michaela Esterková zpracovala v rámci vstupního úkolu chráněné a ohrožené druhy ptáků a savců v okolí naší školy. Vendula Štachová zase zpracovala chráněné a ohrožené druhy hmyzu, obojživelníků a plazů v okolí naší školy.

Samotná soutěž se konala 24. května v areálu Základní školy ve Štípě, která je pořadatelem tohoto klání. Součástí soutěže byla teoretická písemná část z ekologie, poznávací zoologická a botanická část a poslední část soutěže byla zaměřena na chráněné a ohrožené druhy našeho kraje spolu s chráněnými územními plochami ve Zlínském kraji. Na závěr soutěže mohli všichni účastníci ochutnat jídla, která byla připravena z hmyzu (různě upravení mouční červi a cvrčci). Ekologické olympiády se zúčastnilo celkem 41 soutěžících z celého kraje. Michaela Esterková obsadila 23. místo a Vendula Štachová 27. místo.