Vyzkoušej si řemeslo

12. 9. 2017 - Mgr. Zdeňka Štěpánová

Ve čtvrtek 7. září 2017 se 40 žáků osmých a devátých ročníků naší školy zúčastnilo akce nazvané „Vyzkoušej si řemeslo“.

Pořádala ji Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín na odloučeném pracovišti školy – Vsetín, Bobrky, kde probíhá odborný výcvik technických oborů a v restauraci Bečva, což je odloučeným pracovištěm školy určeným pro výcvik gastronomických oborů. Tato „Škola plná řemesel“ nám nabídla exkurzi, zajistila dopravu i program určený právě děvčatům a chlapcům, které tato zaměření zajímají. Cílem akce bylo pomoci žákům zorientovat se v nabídce SOŠ J. Sousedíka (studijní i učební obory) při volbě budoucího studia a povolání a vyzkoušet si nabízené obory také po praktické stránce. Informace o této střední škole najdete na webu www.sosvsetin.cz.

V 8:15 jsme se přistaveným autobusem přepravili do Vsetína. Část naší početné skupiny vystoupila u Restaurace Bečva, 15 žáků pokračovalo na pracoviště Bobrky.

V Restauraci Bečva probíhá odborný výcvik učebních oborů Cukrář, Kuchař-číšník a studijního oboru Gastronomie. Žáci si zde mohli vyzkoušet zdobení perníčků či tvoření zvířátek z marcipánu. Ukázali si, jak správně esteticky prostřít sváteční tabuli a poskládat k tomu ubrousky, jak usmažit palačinky, nebo vyrobit jednohubky. Součástí exkurze byla také prohlídka zázemí a informace o náplni práce učňů a studentů v každodenním provozu restaurace a také na pořádaných akcích jako jsou oslavy, svatby, atd.

Na odloučeném pracovišti školy – Vsetín, Bobrky probíhá odborný výcvik stavebních, strojírenských a automobilních oborů. Žáci se dle zájmu podívali do dílen mezi stavaře – na obory: elektrikář, zedník, truhlář, tesař, instalatér; strojaře - mechanik seřizovač, obráběč kovů a autaře - automechanik, autotronik a opravář zemědělských strojů. Prohlédli si, jak probíhá praktická výuka jednotlivých učebních oborů, seznámili se s činnostmi, které tyto obory provádí, a některé si sami vyzkoušeli. Strojaři navštívili také výrobní prostory firmy Hirschmann Czech s.r.o.. Na závěr dopoledne žáci shlédli malou ukázku motokrosu.