Projektové vyučování POKOS

30. 11. 2017 - Tereza Šaurová, Lucie Škrabanová (9.B)

Ve dnech 30. listopadu a 1. prosince se v naší škole uskutečnilo projektové vyučování s názvem POKOS, neboli Příprava občanů k obraně státu.

Vše započalo planým požárním poplachem, přičemž se celá škola shromáždila ve velké tělocvičně. Zde je vojáci z Armády České republiky, kteří nám v průběhu dne tvořili program, rozřadili do deseti útvarů:

14. pluk logistické podpory Pardubice

4. brigáda rychlého nasazení Žatec

7. mechanizovaná brigáda Hranice

13. dělostřelecký pluk Jince

21. základna taktického letectva Čáslav

22. základna vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou

24. základna dopravního letectva Praha - Kbely

25. protiletadlový raketový pluk Strakonice

31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec

53. pluk průzkumu a elektronického boje Opava

Jakmile žáci 5., 6., 7. a 8. ročníků obdrželi vojenskou knížku s informacemi, nastal menší chaos a každý běžel na svou základnu, kde čekal kantor - major a žáci deváté třídy – kapitáni, kteří měli po celou dobu projektu žáky na starost. Načež musel žáky zvolený poručík podat hlášení generálovi Ledabylové, jež se hodnotilo na základě rychlosti a kvality. Následovaly teoretické i praktické přednášky od samotných vojáků od představení armády, přes první pomoc po ochranu před chemickým útokem. Celý den měli všichni žáci, včetně prvního stupně, možnost prohlédnout si obrněná vozidla a zbraně (které byly samozřejmě bez nábojů). Mezitím vojáci ohodnotili výtvory žáků prvního stupně na téma „armáda“ a vyhlásili vítěze.

Druhý den projektu se uskutečnil branný běh v okolí školy, který byl opravdu fyzicky náročný. Žáci absolovovali na stanovištích disciplíny, jako jsou: střelba, plazení se či hod „granátem“.  Mezitím se ve vyteplené budově školy konaly vědomostní zkoušky, zkoušky z chemie a zkoušky z první pomoci. Během celého projektu se hodnotilo: rychlost přesunu na základnu, vědomostní test, chemické zkoušky, zdravověda, branný závod, originální nástup, představení útvaru, vlajka, oblečení. Šestou hodinu proběhlo vyhlášení výsledků.

Přečtěte si i ohlasy z našeho projektu na webu ARMY.CZ

Výsledky ...