Umění (být) doma & Umění (být) venku - nové příspěvky

6. 5. 2021 - Mgr. Marek Dlabaja

Rádi zveřejňujeme nové příspěvky dvou autorek, které již z naší výzvy známe - obě jsou Adriany - Kašovská a Hánová :-).


Naše výtvarná výzva přináší v poslední době další a další originální příspěvky. Ale určitě je mezi vámi ještě mnoho dalších tvořivých duší :-). Čekáme na vaše výtvory!

Pro všechny tedy opakuji, které výzvy platí a přidám další čtyři. Vyberte si téma, které je vám blízké a zkoušejte, experimentujte, tvořte, foťte. Přečtěte si ještě jednou zadání (viz níže) a zkuste se svou prací trefit do některého ze starších i nových námětů. Materiálů nám přibývá, po návratu do školy bychom mohli udělat výstavu vašich fotografií. Tak do toho!

Nové náměty (nové výzvy pro vás)

Námět č. 5: Chycené doteky

Námět č. 6: PanOptikUm

Námět č. 7: Na (oka)mžik

Námět č. 8: oBludy

Původní náměty (stále platí)

Námět č. 1: Z obrazu ven

Námět č. 2: Taje led(u)

Námět č. 3: Jiná krajina

Námět č. 4: Stabilně labilně

Aktuálně!

Adriana Hánová ze 6.A se v naší výzvě již objevila se svým vydařeným „Balancem“. Tentokrát se vydala „z obrazu ven“. Její fotografie zajímavých tvarů a struktur jsou opět velmi originální. A co nám o nich sama autorka napsala:„Ty praskance na cestě vypadají jako kamené hroby a to slunce s mraky vypadá jako víla která tančí v oblacích.“ Co vy na to? Opět musíme ocenit její netradiční vidění světa, obrazotvornost a kreativitu. 

Adriana Hánová (6.A)

Z nových příspěvků Adriany Kašovské ze 7.A přímo čiší láska k přírodě. Na svých snímcích zachytila krásně rozkvetlé kouty zahrady a i to, co k jaru neodmyslitelně patří - nový život. Tak se dívejte - je přece květen - a krásy kolem nás čím dál více.

Adriana Kašovská (7.A)

Námět pojmenovaný „Stabilně labilně“ je pro naše žáky častou volbou. K novým autorům v této kategorii se přidal i Filip Jahoda ze 7.B. I on postavil a nafotil zajímavý obejkt, jehož stabilita - labilita je opravdu na hraně. Podstava je hodně minimalistická, postupně se konstrukce rozšiřuje, zužuje a znovu sílí až k závěrečnému (nám všem velmi známému Smějící se) objektu - balíku. Filip opět nabídl pohled na obyčejné věci neobyčejným způsobem. Díky Filipe. Přivítáme i další tvé nápady!

A výzva i pro ostatní žáky: neváhej a foť!

Filip Jahoda (7.B)

Honza Matyák ze třídy 6.B se v naší výtvarné výzvě objevuje již podruhé. A opět s velmi originálním snímkem. Jeho příspěvek nebudu tentokrát komentovat. Vznik fotografie popsal totiž sám. Takže ať promluví autor: Dobrý den posílám další fotku. Nazval bych ji „Krásné náhody“. Vznikla úplně náhodou, při jarním úklidu zahrady, když jsme řezali dřevo. Zaujalo mne, jak se pila prokousávala dřevem a při tom "kreslila".
Honza

Já jen dodám, že Honza přidal i jiné pojmenování fotografie: „Klasy obilí ve větru“. A já je tam opravdu vidím. Co vy? Mrkající

Jan Matyák (6.B)

A máme opět radost z dalších příspěvků naší výtvarné výzvy. Jejich autorkou je Adriana Kašovská ze 7.A. Vím o ní, že je ráda venku a na zahradě. Tomu odpovídá i první série příspěvků na téma „Stabilně labilně“. Postavila a nafotila úžasný objekt z dřevěných kůlů a polen. Následný pád celé konstrukce je velmi dobře nafocený a veselá figurka je tečkou za celým stabilně labilním příběhem. Druhá série fotografií je zaměřena na téma „Jiná krajina“. Adrianka nás svými pracemi zavedla pod mořskou hladinu, na poušť i do filmového Jurského parku. Děkujeme za opravdu vydařené práce. 

Adriana Kašovská (7.A)

Máme další úspěšnou autorku. Je jí Adriana Hánová ze 6.A. Zaujalo ji téma „Stabilně labilně“. Sama nazvala své fotografické příspěvky „Balanc“. Krásný název, který přesně odpovídá jejím vydařeným fotkám. Adriance děkujeme za její aktivitu a rádi zveřejňujeme její pěkné a inspirativní příspěvky.

A přidáváme výzvu pro ni i pro další žáky - zkoušejte a experimentujte dál. Nafotit lze skoro všechno, jen to chce originální nápad a trochu odlišný pohled na svět kolem nás.

Neváhej a foť!

Adriana Hánová (6.A)

Koláž fotografií Sofie Charvátové z 5.A již znáte. Dnes zveřejňujeme i jednotlivé velmi vydařené fotografie. Děkujeme Sofince za její aktivitu a vzkazujeme - jde ti to, foť dál!

A máme další příspěvek! Je to již druhá zástupkyně třídy 5.A a shodou okolností opět Sofie (nositelky tohoto jména jsou asi tvořivé typy :-). Tentokrát Sofie Charvátová. Poslala příspěvek na téma „Z obrazu ven“. Budu se pravděpodobně opakovat, ale opět musím jen a jen chválit. Sofinka poslala velmi vydařenou fotku ke které jsme přidali i výřez, čímž vznikl další originální obraz. A slíbila i další příspěvek, který by měl brzy dorazit. Určitě se moc těšíme!

Sofie splnila svůj slib a poslala další příspěvek. Tentokrát je to opravdu hodně o jarní přírodě. Její fotky jsou opět velmi vydařené a tak jsme domluvení na tom, že pošle všechny snímky z koláže i samostatně. Hned, jak budou k dispozici, zveřejníme.

Naše výzva se tedy krásně rozjela. Tak neváhej a foť!!!

Sofie Charvátová (5.A)

Do naší výzvy se tentokrát zapojili Karolína Ingrová ze 4.C a Jan Matyák z 6.B. Karolínka se ve své tvorbě zaměřila na zachycení zajímavých krajinných prvků. V jejích fotografiích se odráží láska k přírodě a určitě i netrpělivé očekávání alespoň kousku jara, na které se snad všichni těšíme. Honzovy fotografie řadíme do kategorie Taje led(u). Jak mi sám napsal, jde o fotky „posledního jarního ledu s různým pozadím“. No, jestli je to poslední jarní led, to si netroufám odhadnout, protože dubnové počasí se nám mění ze dne na den. Ale rozhodně jde o velmi vydařené fotografie, které dokazují to, o co v této výzvě jde. Tedy zajímavý pohled na obyčejné věci, kterých si mnohdy ani nevšimneme. Děkujeme Karolínce i Honzovi za jejich příspěvky.

A co vy ostatní? Jsem trochu překvapený tím, že se do výzvy více zapojují mladší žáci. A co třeba osmáci, deváťáci? Vím, že je mezi vámi hodně vnímavých žáků s výtvarným talentem (někdy skrytým :-). Ocenil bych příspěvek i od vás. Čekám...:-)

Karolína Ingrová (4.C)

Jan Matyák (6.B)

Sofie Macurová ze třídy 5.A je další odvážnou autorkou příspěvků naší výtvarné výzvy. Přesto, že je teprve žákyní 1. stupně, jsou její fotografie velmi vydařené a čiší z nich její tvořivý duch. Sofince děkujeme za aktivitu a snahu udělat i v dnešní době něco navíc. A co vy další??? Foťák do ruky a pojďte na to. Věřím, že i vy najdete něco, co uvidíte jinak, než je běžné. Vaší kreativitě se meze nekladou.

Sofie Macurová (5.A)

Berenika Vykopalová ze 7.B je první autorkou, která se aktivně zúčastnila výtvarné výzvy. A její práce opravdu stojí za prohlídku. Poslala své příspěvky ke třem námětům (Z obrazu ven, Jiná krajina a Stabilně labilně). Doufám, že její aktivita vyburcuje i další tvořivě přemýšlející žáky. Myslím si, že v naší škole určitě jsou. Tak honem... Stačí foťák nebo mobil a porozhlédnout se kolem sebe. I obyčejné věci jdou totiž vidět velmi neobyčejně. Zkusíte to? 

Berenika Vykopalová (7.B)

 

Milí žáci, přinášíme výzvu pro vás, které baví výtvarka a vůbec všelijaké (i trochu netradiční) tvoření.

Výuka v domácím prostředí trvá již hodně dlouho. V rámci svých on-line hodin se věnujete zejména hlavním předmětů (matika, čeština, cizí jazyk atd.). Možná mnohým z vás už trochu chybí předměty jako tělocvik, výtvarka či hudebka. Sportovní výzva (pokus o oběhnutí rovníku :-) proběhla v únoru. Věřím, že všichni žáci nemusí být zrovna atletičtí nadšenci (i když je jich jistě hodně) a mají raději tvořivé činnosti - třeba ty výtvarné.

Výtvarná výzva „Umění (být) doma“ & „Umění (být) venku“

Výtvarka nemusí vždy být jen tužka, pastelky, štětce, barvičky atd. Umění a zajímavý pohled na svět kolem nás lze hledat i v obyčejných a všedních věcech, které denně vidíme. Jen se je musíme naučit jinak vnímat. A o to půjde i v naší výtvarné výzvě. Budeme hledat doma i venku. Budeme si výtvor připravovat nebo využijeme pouhou náhodu. Budeme pracovat s přírodními i umělými materiály. Budeme si všímat objektů doma, na zahradě, na ulici, v blízkém i vzdálenějším okolí místa, kde žijeme. Budeme pozorovat přírodní prostředí, které zvláště teď, na přelomu zimy a jara jistě nabídne mnoho překvapivých a inspirativních pohledů.

Jak na to?

Sledujte tento článek. Budu zveřejňovat jednotlivé návody a podněty (výzvy) k různým „výtvorům“. Většinou nebudete potřebovat žádné výtvarné vybavení, nebudete si tedy muset nic nakupovat a shánět (ono to v dnešní době stejně ani moc nejde :-). Vaší nejdůležitější pomůckou bude fotoaparát. Určitě nemusíte vlastnit zrovna nejmodernější a nejdražší zrcadlovku. Stačí mobil. Samozřejmě, čím bude fotka kvalitněší, tím lépe. Jednotlivé návody (výzvy) nebudou nijak časově omezeny. Budete se k nim moci vracet, nebude záležet na pořadí, co si právě vyberete a vyfotíte, to pošlete. Výtvarná výzva bude určitě platit po celou dobu dálkové výuky. Ukončení zatím není nijak stanoveno. Vaše „výtvory“ posílejte na mail: marek.dlabaja@zsslusovice.cz. Do předmětu zprávy uveďte: výtvarná výzva, příjmení jméno, třída, číslo - název tématu (např. Výtvarná výzva, Novák Jan, 9.D, 1 - Z obrazu ven).

Náměty - výzvy

Klikněte na výzvu, kterou si chcete prohlédnout. Odkaz obsahuje návod na tvorbu. Vyberte si, která výzva se vám nejvíce líbí, tvořte, vyfoťte, pošlete. Vaše výtvory budu postupně zveřejňovat.

Námět č. 1: Z obrazu ven

Námět č. 2: Taje led(u)

Námět č. 3: Jiná krajina

Námět č. 4: Stabilně labilně