Osmáci strávili dopoledne ve SPŠP – COP Zlín

21. 3. 2022 - Mgr. Zdeňka Duroňová

Tentokrát nás s osmáky čekají celkem tři návštěvy. Při té první, 8. března, zavítali žáci 8. A ke strojařům, žáci 8. B ke grafikům a žáci 8. C strávili dopoledne u elektrikářů.

Ve úterý 8. března 2022 pětasedmdesát osmáků strávilo dopoledne ve Střední průmyslové škole polytechnické – Centru odborné přípravy Zlín.

S touto střední školou spolupracujeme již několik let. Pravidelně k nim pořádáme jednodenní exkurze pro deváťáky s cílem pomoci jim se zorientovat v široké nabídce studijních a učebních oborů. Žáci mají možnost projít si budovu školy s převážně teoretickou výukou a nahlédnout do prostor, kde se středoškoláci věnují praktické části svého vybraného oboru. Pedagogové školy nás vždy se zapálením seznamují s náplní jejich práce.

Učitelé strojírenských oborů Mechanik seřizovač, Obráběč kovů a Strojní mechanik měli pro žáky připravenu ukázku zpracování kovu při výrobě vlastní rybičky. Vyzkoušeli si zde i montáž výrobku podle zadaného návodu. U grafiků - Reprodukční grafik pro média, Knihař a Tiskař na polygrafických strojích – děti pracovaly s papírem a slepily si různé deníčky a krabičky.

Žáci 8. C si v učebnách elektro oborů - Mechanik elektrotechnik a Elektrikář – silnoproud  - vyzkoušeli práci s mikropájkou při letování jednoduché blikačky podle nakresleného schématu a zapojovali schodišťový vypínač. Instruktáž jim předávali naši bývalí žáci. Na závěr pracovali s pájecí pistolí, cínem a kalafunou. Některým se povedlo sletovat i model krychle.

Velmi zajímavá byla prohlídka nově vybudovaných učeben v rámci projektů IROP - učebna mechatroniky v hlavní budově školy a učebna strojírensko-plastikářská v nové přístavbě.

Již teď máme naplánovaný další termín výjezdu, aby si mohli všichni osahat i ty obory, které si při první návštěvě nevyzkoušeli. Je důležité vzít žáky do terénu a ukázat jim, jak to na středních školách chodí a čím se tam studenti zabývají. Přece jen si budou muset vybrat, kam za necelý rok podají své přihlášky a kudy se bude jejich profesní dráha ubírat.

Doprovod zajistili: Mgr. Zdeňka Duroňová, PaedDr. Jitka Bednaříková, Mgr. Radim Šustek, Kateřina Zbranková, Magdaléna Kráčalíková

Informace o této střední škole najdete na webu: www.spspzlin.cz

Prohlédněte si pár fotografií, které zachycují naši exkurzi.