Adaptační kurz žáků 6. tříd

11. 9. 2019 - Mgr. Radim Šustek

Adaptační kurzy se staly na mnoha školách nedílnou součástí zahájení školního roku pro nově vzniklé třídy.

Jejich cílem je nejen seznámení, ale především nastartování procesů, které jsou nezbytné pro zdravé fungování třídního kolektivu. Nejinak je to na naší Základní škole ve Slušovicích.

Připravit dobrý adaptační kurz není vůbec jednoduché, proto je třeba hned na začátku poděkovat paní učitelce Dagmaře Ledabylové, která má lví podíl na celkové organizaci toho našeho. S úsměvem na tváři provedla dospělé i děti třemi dny plnými tvůrčích činností, sportovních aktivit, vzájemné spolupráce a porozumění.

Adaptační kurz nelze realizovat ve škole, žáci se musí projevit v úplně jiném prostředí, a tak jsme se vydali do Rekreačního střediska v Trnavě u Zlína.

Protože nám zářijové dny dopřály sluníčko, většina společných aktivit se odehrávala venku, v ještě „zelenajícím se“ okolí areálu. Hned po příjezdu a ubytování nás čekal nabitý program. Po společné hře, v níž si žáci otestovali svoji rychlost a týmového ducha, seznamování postupně doplnily další aktivity, jako společná komunikace s učiteli, psaní dopisů „svému budoucímu já“ a hlavně natáčení videa na téma Přátelství. První společně strávený večer byl zakončen opékáním špekáčků a stezkou odvahy. Druhý den převažovaly sportovní aktivity, v lese čekalo na žáky lanové centrum, nezapomněli jsme ale ani na psychosociální hry. Vrcholem dne však byl galavečer s udílením „Oskárků“, ceny, kterou si odnesli tvůrci nejlepšího soutěžního videa, a s diskotékou, jež si vzal pod taktovku známý a na taneční scéně uznávaný DJ Jan Nahodil, jehož výběr písní nenechal sedět na židli snad ani ty největší odpůrce tance. Plní dojmů jsme se odebrali na svá lůžka, abychom se probudili do posledního, symbolicky zakaboněného rána. Následující dopoledne si žáci zahráli na novináře a společně vytvořili třídní časopis. Závěrečný čas byl věnován hodnocení kurzu, z kterého vyplynula téměř jednoznačná spokojenost žáků.

Děkujeme všem zúčastněným žákům za vzorné chování a přístup, dále pedagogům, asistentkám i školní psycholožce za přípravu a nasazení. Doufáme, že si pozitivní atmosféru z příjemně strávených chvil na adaptačním kurzu dokážeme přenést i do školních lavic.