Exkurze Krakov a Osvětim 2017

30. 5. 2017 - Michaela Esterková (9.B)

V úterý 23. 5. 2017 se brzy ráno scházeli žáci devátých ročníků před Základní školou ve Slušovicích. Již o půl šesté ráno vyrazil autobus firmy Jančík z Vizovic směrem do Polska.


Cestou jsme ještě přibrali spolužáky v Neubuzi a ve Všemině. Cesta trvala přes tři hodiny, ve kterých nás pan průvodce Bohumil Pýcha seznámil se zajímavostmi o Polsku. Po příjezdu do Krakova jsme zaparkovali autobus na nábřeží řeky Visly a vypravili se do historického centra Krakova.

Nejprve jsme se vydali na Královský hrad Wawel. Cestou jsme se zastavili u Dračí jámy na úpatí pahorku, podle pověsti zde draka usmrtil rytíř Krak, jehož jméno město nese. Královský hrad Wawel je patrně nejstarší osídlení v Krakově, od 11. století hrad a později sídlo polských králů.

V areálu hradu jsme navštívili Katedrálu sv. Stanislava a sv. Václava. Je to cihlová gotická trojlodní bazilika se třemi věžemi a věncem kaplí. Postavena byla v letech 1320 –1364. Katedrála byla tradiční korunovační kostel i pohřebiště polských králů.

Na hlavním náměstí Krakova, což je Rynek Główny, jsme dostali rozchod, při kterém jsme se mohli občerstvit, nakoupit si a případně se i podívat na další památky. Jde o největší krakovské náměstí a současně jedno z největších náměstí v Evropě.

Cestou k autobusu jsme se ještě zastavili v areálu Jagellonské univerzity, která byla založena v roce 1364. Je tak druhou nejstarší univerzitou ve střední Evropě, hned po Univerzitě Karlově v Praze.

Poté nás už autobus vezl do Osvětimi, kde jsme navštívili proslulý koncentrační tábor Osvětim I (Auschwitz I) v areálu bývalých kasáren. Všem ztuhly úsměvy na tvářích, jakmile vešli bránou s nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje). Během dvouhodinové prohlídky s průvodkyní jsme si prošli část bloků tábora s baráky. Uvnitř v některých barácích se dokonce nacházela původní červená podlaha. Na stěnách se nacházely fotografie lidí, kteří si prošli táborem. V některých místnostech se nacházelo obrovské množství vlasů vězňů. V jiných byly například hromady nádobí, hřebenů, kufrů, botů, krémů a to většinou značky Baťa. Také jsme viděli plechovky od jedovaté látky Cyklon B, který byl určený k použití v osvětimských plynových komorách.

Součástí exkurze měla být i prohlídka nedalekého tábora Osvětim II - Březinka (Birkenau). Zde nás bohužel zastihla mohutná bouřka, která ještě více umocnila ponurost tohoto místa a kvůli které nás nepustili dovnitř. Pro většinu z nás to byl velmi emotivní zážitek a všem nám rozhodně otevřel oči.

A tak jsme se vydali zpět domů, do České republiky. Před jedenadvacátou hodinou jsme dorazili do Slušovic.