Pro co bije tvoje srdce

16. 3. 2023 - Mgr. Zdeňka Duroňová

V úterý 14. března 2023 se žáci osmého ročníku zúčastnili projektového dne s názvem „Pro co bije tvoje srdce“, který pořádala Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Zlín.

Cílem celého projektu bylo u žáků základních škol vzbudit zájem o studium zdravotnických oborů. Vzbudit u nich sebereflexi otázkami typu „Bude to pro mne správná škola? Zvolím správný obor, který je pro mě ten pravý? Bude to obor, který mě bude nejenom bavit, ale i naplňovat? Obor, ke kterému chci profesně směřovat?“.

Žáci si prošli 6 tematicky zaměřených stanovišť, kde nahlédli do profese praktické sestry. Měli možnost klást dotazy na studenty i vyučující školy.

Postřehy účastníků

• „Líbilo se mi, že jsme tam mohli jít a že tam měli zajímavé aktivity. Dozvěděli jsme se nové věci a otevřelo mi to víc oči. Teď nad tím budu taky uvažovat.“
  • „Úplně nejvíc se mi líbilo dětské oddělení, kde jsme pracovaly s dětmi (panenkami) a přebalovaly jsme je. Celkově prostředí na zdravce bylo pěkné a příjemné. Žáci na nás byli milí a hodní. Zkoušely jsme píchat inzulin, zapojovat kanylu a spoustu dalších věcí. Nejmíň se mi líbilo, když jsme měly poznávat kosti, např. lícní, temenní atd. Jela bych tam určitě znovu a možná tam půjdu po základce.“
  • „Líbilo se mi, že jsme si mohli vyzkoušet píchat jehly, obvazovat atd. V somatologii jsme skládali orgány do figuríny, na dětském oddělení jsme se naučili, jak šetrně přebalovat, oblékat malé děti. Vyzkoušeli jsme si těhotenské břicho, správně přiřadit názvy chirurgických nástrojů i názvy kostí a orgánů v těle. Skládali jsme výživovou pyramidu.“
  • „…scénka první pomoci a resuscitace byla fakt akční. Sami jsme si na figurínách vyzkoušeli masáž srdce.“