Kam jsou zapsáni žáci devátých ročníků k dalšímu studiu?

13. 6. 2023 - Mgr. Zdeňka Štěpánová, Mgr. Radim Šustek

Rozhodnout se v patnácti letech, kam směřovat své další studijní kroky, na jaký obor se zaměřit, není pro spoustu žáků devátého ročníku nic jednoduchého.

Pro úspěch u přijímacích zkoušek je stěžejní také schopnost zvládnout stres a nervozitu, nejlepším prostředkem, jak s tímto bojovat, je kvalitní praktická příprava. Proto se žáci jednou týdně scházeli se svými vyučujícími matematiky a českého jazyka a společně se věnovali řešení nejrůznějších úloh, rozborů i CERMAT testů z let minulých. Zorganizovali jsme i „přijímačky na nečisto“, aby žáci zažili atmosféru důležitého okamžiku, který na ně čeká. Jednoduše vše směřovalo k tomu, aby v měsíci dubnu byli v co nejlepší formě a podali co nejkvalitnější výkon.

Koncem května se nám konečně sešly finální výsledky a informace ze všech středních škol, kam si žáci devátého ročníku letos podali přihlášku. I přes nepříznivé předpovědi týkající se velkého počtu žáků hlásících se v tomto školním roce na střední školy i učební obory s radostí můžeme říct, že jsou všichni úspěšně zapsáni.

Z 9. ročníku vychází v tomto školním roce 78 žáků. Osm absolventů zahájí 1. září své středoškolské studium na gymnáziích (6 žáků na Gymnáziu Zlín - Lesní čtvrť, 1 na Gymnáziu a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky Zlín, 1 žák na Masarykově gymnáziu ve Vsetíně.).

Na střední školy nebo střední odborné školy do studijních oborů s maturitou bylo přijato 43 žáků a 25 žáků bude své znalosti a dovednosti rozvíjet v učebních oborech. Dvě žákyně se budou věnovat uměleckým oborům Uměleckořemeslné zpracování dřeva a Průmyslový design, a to na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a na Střední škole nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem.

Letos si žáci v prvním kole podávali 2 přihlášky na střední školy. V přijímacím řízení v oborech vzdělání s maturitní zkouškou (včetně oboru Gymnázium se sportovní přípravou) se konala jednotná zkouška z českého jazyka a literatury a z matematiky a její aplikace, anebo školní přijímací zkouška, kterou si připravovaly střední školy samy dle vlastních kritérií. Žáci mohli letos v prvním kole přijímacího řízení konat přijímací zkoušku ve dnech 13. a 14. dubna 2023. Testy pak byly vyhodnoceny a výsledky zapracovány v celkovém hodnocení splnění kritérií přijímacího řízení na obou středních školách.

Informaci, zda jsou žáci přijati, se zájemci o studium učebních oborů dozvěděli na webových stránkách SŠ již 22. dubna, budoucí maturanti o necelý týden později. Svůj zájem stát se studentem příslušného oboru vzdělání na dané střední škole žáci potvrdili odevzdáním zápisového lístku.

Největší zájem projevili žáci naší školy o studium maturitních a učebních oborů na Střední průmyslové škole polytechnické – Centru odborné přípravy Zlín (11 žáků).

Pět žáků bude navštěvovat Obchodní akademii Tomáše Bati a Vyšší odbornou školu ekonomickou Zlín, 1 žák Střední školu podnikatelskou a Vyšší odbornou školu Zlín, 6 žáků Střední průmyslovou školu Zlín a 6 žáků Střední odbornou školu Josefa Sousedíka ve Vsetíně.

Osm děvčat se bude věnovat oborům Předškolní a mimoškolní pedagogika, Pedagogické lyceum a Sociální činnost ve Střední škole Kostka ve Vsetíně, Střední škole pedagogické a sociální Zlín, Vyšší odborné škole pedagogické a sociální a Střední pedagogické škole Kroměříž a v Církevní střední škole pedagogické a sociální Bojkovice.

Devět žáků se bude připravovat na budoucí povolání v oboru Kuchař – Číšník, Gastronomie, Hotelnictví a Pečovatelské služby na Střední škole gastronomie a obchodu Zlín a Střední škole Baltaci, 2 dívky v oboru Kosmetické služby a jeden chlapec v oboru Fotograf ve Střední škole oděvní a služeb Vizovice.

Čtyři žáci si vybrali maturitní obor Bezpečnostně právní činnost, který budou studovat v Holešově na Vyšší policejní škole a Střední policejní škole Ministerstva vnitra a ve Střední odborné škole ochrany osob a majetku Zlín.

Obor Praktická sestra a Ošetřovatel si vybraly 2 žákyně. Jedna bude studovat ve Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické Zlín, druhá žákyně na Masarykově gymnáziu, Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické Vsetín.

Ostatní žáci vybrali obory jako Informační technologie, Elektromechanik pro zařízení a přístroje, Letecký mechanik (Technik letadel), Puškař, Zahradník, Aranžér, Zemědělec - farmář, Opravář zemědělských strojů, Veterinářství či Technologie potravin.

Z 5. tříd odchází na osmileté gymnázium jeden žák.

Věříme, že jejich volba byla, obzvláště v tomto náročném školním roce, správná a přejeme všech absolventům mnoho studijních i osobních úspěchů v další etapě jejich života.