Ročníkové práce 2024

4. 3. 2024 - Mgr. Jana Kořenová, žáci 9. ročníku

Minulý čtvrtek se naší škole konal druhý ročník „Ročníkových prací“ žáků 9. ročníku.

Stejně jako minulý rok, i letos měli žáci asi čtyři měsíce na to, aby vypracovali prezentaci v PowerPointu na téma jim blízké. Spousta žáků si proto zvolila nějaký svůj koníček nebo sport, někteří se pustili i do témat, která zrovna probírají ve škole. Ve čtvrtek místo odpoledního vyučování pak měl každý přibližně deset minut na to, aby své téma představil před komisí složenou ze tří učitelů a asi devíti žáků. V každé skupině byli vyhlášeny tři nejlepší prezentace a jejich autoři odměněni čokoládou.

A co si o celé akci mysleli samotní žáci?

Pro většinu to byla zajímavá zkušenost:
„Dozvěděli jsme se nové věci o ostatních.“
„Popravdě nebylo to tak těžké prezentovat, jak se na první pohled zdálo.“
„Ročníková práce se mi líbila. Bála jsem se, jak to vysvětlím, ale nakonec se mi to podařilo a odbourala jsem svůj strach před publikem.“
„Vymyslet téma bylo lehké, začít s prezentací už bylo těžší. Sesbírat informace z internetu, od rodiny, a vyhrabat něco v hlavě a seskládat to do srozumitelného textu bylo něco jiného. Samozřejmě nervozita tam byla, ale díky podpoře učitelů to bylo o něco lehčí. Bylo také zajímavé pozorovat prezentace ostatních a dozvědět se něco jiného a nového.“
„Sice jsem změnil 3x téma poslední týden, ale to je moje blbost. Bylo to příjemné, atmosféra dobrá. Ve finále když víš o čem mluvíš, budeš tam i déle než těch 10 minut.“
„Líbilo se mi to, byla to zkušenost. Byla jsem vystresovaná, ale pak už v pohodě.“
„Podle mě to byla zábava a sranda.“
„Ze začátku jsem si říkala, že je to strašná kravina, ale nakonec jsem za to ráda. Bavilo mě mluvit o něčem co sama dělám. Ráda jsem se podělila o něco ze svého života.“

Několik žáků zmiňovalo i vstřícný přístup a ochotu učitelů a ještě více jich kladně hodnotilo i fakt, že pro ně přichystali občerstvení.
A co by letošní deváťáci vzkázali těm budoucím?
„Hlavně se ničeho nebojte, nic se neděje, je to jenom sranda. Nehodnotí se to na známky, takže se vychilluj před tím, nalaď úsměv a hlavně KLID. Dělejte to hlavně postupně a ne jak někteří přes noc.“
„Hlavně se nemusíte stresovat. Pokud si vybereš co tě baví a zajímá, není to taková hrůza.“