Outsider aneb jak z toho ven

22. 9. 2016 - Mgr. Dagmar Ledabylová

Ve středu 21. září měli žáci z osmého ročníku prožitkovou besedu „Outsider aneb jak z toho ven“. Díky lektorkám ze „Sdružení D“ z Olomouce mohly děti nanečisto prožít a procítit, jak nesnadné je vymanit se z probíhající šikany, a zamyslet se nad možnostmi pomoci obětem násilí a nad způsoby, jak pracovat s agresorem. Pracovalo se s příběhem o Sonovi, který každodenně čelí násilnickým útokům Michalovy party, která ohrožuje jeho psychické i fyzické zdraví.

Základní zaměření: Prevence šikany, osobnostní růst, ochrana zdraví, podpora multikulturality.
Hlavní cíle programu: Seznámit se s vhodnými způsoby pomoci obětem šikany, rozvinout empatii, naučit se respektovat odlišnosti.
Používané techniky: Uvolňovací techniky, hry pro navázání spolupráce, trénink empatie, vytváření živých obrazů, improvizace, hra ve skupinové roli, lektor v roli, řešení modelových situací, reflexe, diskuze.

A co na to děti?

Bomba. Byl to velmi silný a zajímavý příběh. Bylo fajn, že jsme se všichni zapojili. Mega ultra boží, lektorky byly mega sympatické. Bavilo mě to, bylo to velmi zajímavé a poučné. Velmi se mi to líbilo, bylo to velmi emotivní, ale člověk se těžko vžije do situace někoho jiného. Moc se mi to líbilo, protože ten příběh byl podle skutečné události. Příběh toho kluka byl poučný,  ale smutný. Naučili jsme se, co dělat, když jsme my, nebo někdo z kamarádů napadáni. Přednáška se mi líbila a chtěla bych další, protože pracovali všichni a i ti, kteří se někdy chovají škaredě se vžili do situace toho druhého.  Bylo to velmi záživné. Vše bylo super, hlavně to, že jsme si to zkusili na vlastní kůži. Byl to návod, jak se chovat k ostatním. Velmi akční. Bylo to příjemné pro mou duši. Mě se to líbilo, bylo to pěkně vysvětlené a celkově velmi pěkně provedené. Zatím nejlepší přednáška ze všech J.