Hmyzí hotely

5. 6. 2017 - Vladimír Bělín

Žáci sedmých ročníků a hlavně jejich rodiče či prarodiče vyrobili několik skvělých hmyzích hotelů. Jejich výrobky jsme umístili na jižní stranu naší školy a několik jsme umístili i na keřích na břehu potoka Všeminka.

Hmyzí hotely vytvářejí skrýše pro prospěšný hmyz zahradě, během léta i při přezimování. Nejčastější hosté jsou zlatoočky, včely samotářky, čmeláci, slunéčka sedmitečná. Tento drobný neagresivní hmyz pomáhá opylovat zahradu a zvyšovat tak úrodu. Slunéčka také efektivně likvidují mšice.

Hmyzí hotel je skrýš pro prospěšný samotářský hmyz. Zejména jej osídlují včely samotářky (různé čalounice, pískorypky, zednice či drvodělky) a zlatěnky, které jsou důležitými opylovači květin a ovocných dřevin. Při pozorování jsou zcela neškodné, neboť nemají žihadlo. Ve hmyzích hotelích se mohou ubytovat i různé jiné druhy hmyzu, např. berušky, škvoři, zlatoočky, ploštice, slunéčka a jiné, které netvoří klasické společenství. Tito obyvatelé jsou velkými pomocníky zahradníků, živí se totiž velkým množstvím hmyzích škůdců, např. mšicemi. I tento hmyz je člověku naprosto neškodný a má velmi zajímavé životní projevy.

Každé jaro si tento drobný hmyz hledá své místo, tedy bezpečnou dutinku. Tam se pak vyvine další pokolení.

Každá včela samotářka naklade do vybrané dutinky v hotelu svá vajíčka (obvykle každé do zvláštní komůrky), zásobí je potravou a dutinu uzavře vhodným materiálem (hlínou, úkrojky listů). Každý druh používá svůj oblíbený materiál. Z vajíček se vylíhnou larvičky, živí se připravenou potravou, po nějaké době se zakuklí a nakonec se z nich vylíhne nová generace. Samičky se spáří se samečky a celý cyklus se opakuje. Na území naší republiky žijí desítky druhů samotářek a každá má jiný způsob života!