Londýn - královské město na Temži

7. 6. 2018 - Mgr. Jana Kořenová, účastníci zájezdu, vedení školy

Po třech letech měli žáci 7. – 9. ročníku znovu možnost zúčastnit se zájezdu do Londýna.


Po třech letech měli žáci 7. – 9. ročníku znovu možnost zúčastnit se zájezdu do Londýna.

Letošní zájem byl opravdu rekordní: na zájezd se přihlásilo 84 dětí a zájezd tedy absolvovaly dvě samostatné skupiny ve dvou autobusech.

Vyjížděli jsme v neděli ráno od školy. Celý den i noc jsme strávili v autobuse a v pondělí v brzkých ranních hodinách jsme dorazili do francouzského města Calais. Na ostrovy jsme cestovali tunelem Channel Tunnel do anglického přístavu Folkestone. A poté již zbýval jen krátký přesun do londýnské části Greenwich a odtud metrem do centra britské metropole. A Londýn byl náš Mrkající.

Program obou skupin se časově mírně lišil. Z důvodu velkého celkového počtu účastníků nebylo možné absolvovat všechny prohlídky pohromadě. Vše, co bylo v plánu zájezdu, však obě skupiny absolvovaly - jen v jiných časech. A tak jsme se často s úsměvem na tvářích potkávali v desetimilionovém hlavním městě Spojeného království jako staří známí.

Paní průvodkyně nás provedla po nejznámějších londýnských památkách. Prošli jsme se kolem budov parlamentu, po náměstí Trafalgar Square a Piccadilly Circus nebo kolem 10 Downing Street, kde bydlí britský premiér. K Buckinghamskému paláci jsme dorazili právě včas na střídání stráží.

Na náměstí Leicester Square jsme dostali rozchod, který, i přes bolavé nohy, většina dětí i učitelů využila k dalšímu dlouhému pochodu do Primarku na Oxford Street.

Odměnou za únavnou cestu autobusem i celodenní chození po centru města nám byla projížďka na obřím kole London Eye s úchvatným výhledem na celý Londýn. Ještě jeden přesun autobusem, tentokrát už na meeting point, kde si nás jednotlivé hostitelské rodiny postupně vyzvedávaly a odvážely do svých domovů.

V rodinách jsme kromě nové slovní zásoby načerpali i tolik potřebnou energii a další den jsme znovu mohli vyrazit autobusem do centra Londýna, tentokrát do muzea voskových figurín Madame Tussauds.

Odpoledne nás autobus odvezl do královnina letního sídla, městečka Windsoru. Většina z nás jen o tři dny dříve sledovala přenos z královské svatby prince Harryho a teď jsme měli možnost dostat se přímo do kaple, kde se svatební obřad odehrával. Navečer jsme se opět vrátili do našich hostitelských rodin.

Poslední, třetí den v Londýně, jsme se přepravovali pro nás nezvyklou hromadnou dopravou, a to sice lodí, tak zvaným clipperem, po řece Temži. Poté, co jsme se vyfotili u nultého poledníku v Greenwich, byl v plánu další hrad, tentokrát londýnský Tower, vězení i středověký palác v jednom.

Naše další kroky směřovaly přes zvedací most Tower Bridge, kolem londýnské radnice a Shakespearova divadla Globe, přes Millennium Bridge k tržišti Camden Market. Tam jsme opět dostali rozchod, abychom si mohli vychutnat atmosféru londýnského trhu s jídlem.

Po zpáteční cestě clipperem jsme si ještě obešli Millennium Dome, nakoupili zásoby jídla a pití na cestu a vyrazili stejnou cestou přes Eurotunnel, Francii, Belgii a Německo zpět do Slušovic.

 

Ohlasy účastníků:

 • Super pobyt! Kdo nejel, rozhodně udělal chybu a přišel o bezvadné zážitky.
 • Byl to úžasný zážitek. Rodiny byly příjemné a milé ...
 • Londýn je krásné multikulturní město plné úžasných památek a staveb.
 • Bylo úžasné vidět tolik lidí z různých národů.
 • Počasí vyšlo, ani jsem ten deštník, který jsem zapomněla, nepotřebovala.
 • Londýn je krásné město se spoustou památek, které jste mohli vidět ve filmech, ale naživo je to úplně něco jiného.
 • Už teď vím, že jsem v Londýně nebyla naposled.
 • Hodnocení: ***** z pěti.
 • Nejlepší týden mého života!
 • Na ty jejich sendviče v životě nezapomenu!
 • Zájezd byl skvělý. Sice mě zamrzelo, že jeden z největších symbolů Londýna byl zrovna v rekonstrukci (Big Ben), ale plně to vynahradily ostatní památky a zážitky.
 • Cesta autobusem mě donutila přemýšlet nad tím, jestli to vůbec stojí za to a teď bych si za to dala facku. Samozřejmě, že stálo! A absolvovala bych tu cestu klidně delší. Londýn stojí za to vždy. Do smrti budu vzpomínat na naši dvoudenní adaptivní rodinku a jejich pohodlné postele. Jen by to chtělo být delší. Momentálně trpím „Post London depression“.
 • Na zájezd do Londýna jsem se ohromně těšila a musím říci, že mě vůbec nezklamal. Užila jsem si to nejvíc, jak jsem mohla.
 • Nejlepší na Anglii bylo to, že jsme poznali novou kulturu, všímali si zajímavých věcí a navštívili mnoho krásných míst.
 • Líbil se mi výhled na moderní Londýn.
 • Měli jsme super rodinu.
 • Moc děkuji vedení školy, že nám poskytli takovou možnost.

Děkujeme

rodičům účastníků za jejich podporu a bezproblémový průběh této akce, žákům, kteří byli po celou dobu pobytu spolehliví a ukáznění, pracovníkům cestovní kanceláře Školní zájezdy, paním průvodkyním a pánům řidičům. Velké díky patří paní učitelce Janě Kořenové, která celý zájezd připravila a organizovala.

Vedení školy